Nasza szkoła

        

Dnia 23 lutego po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Podjęliśmy ten temat ze względu na to, że Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja, na którą obecnie cierpi ponad 350 mln osób na świecie stała się drugim po chorobach układu krążenia największym problemem zdrowotnym na świecie. Coraz więcej również dzieci i młodzieży zmaga się z depresją. Narodowy Fundusz Zdrowia podaje, że liczba niepełnoletnich pacjentów leczących się na zaburzenia lękowe oraz depresyjne wzrosła w Polsce o 120% w ciągu ostatnich lat.

O objawach depresji, o tym jak rozmawiać z osobą która zmaga się z depresją oraz o formach wsparcia przeczytać można było na zawieszonej na korytarzu I piętra gazetce szkolnej. Gazetka wzbudzała ogromne zainteresowanie. W tygodniu poprzedzającym Dzień Walki z Depresją w klasach ósmych odbyły się również warsztaty prowadzone przez psychologa szkolnego P. Aleksandrę Przymus. 23 lutego uczniowie klasy 8a na długich przerwach wzięli udział w happeningu mającym na celu zwrócenie uwagi na najistotniejsze fakty dotyczące depresji – ciemne stroje, aranżacja kroków oraz informacje na plecach spowodowały, iż nikt nie przeszedł obojętny wobec aktorów. W ramach solidarności z osobami, które zmagają się z depresją uczniowie chętnie korzystali z warsztatów, na których wykonywali niebieskie bransoletki. W ramach Dnia Walki z Depresją powstała też „Emocjonalna apteczka, czyli co zrobić aby poczuć się lepiej” - propozycje uczniów SP 65 na poprawę nastroju. Ostatnim punktem programu była zabawa z balonami – relaksująca, odstresowująca, wyzwalająca dobrą energię, bo każdy z nas potrzebuje jak najwięcej takich chwil w ciągu dnia!
Nasza Szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno - Społecznym „Każdy inny, wszyscy równi”, którego celem jest uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
W tym wypadku mamy nadzieję, że działania poszerzą wiedzę naszych uczniów na temat depresji, na rozwijanie empatii, otwartości, kształtowanie tolerancji oraz przygotowanie do współuczestniczenia w dorosłym życiu.


Dziękujemy zaangażowanie i wspólnie spędzony czas.
Zachęcamy do obejrzenia retransmisji Konferencji o Depresji wśród Dzieci i młodzieży.
https://www.youtube.com/watch?v=NbWYN8E3S_Y

Organizatorzy:
Iwona Mierzwa
Edyta Grzeszczuk
Jolanta Betłakowska