Nauczyciele pracujący w świetlicy w roku szkolnym 2024/2025
Z nauczycielami można skontaktować się poprzez dziennik elektroniczny lub telefonicznie, pod numerem: (22) 277 16 54
Kierownik świetlicy – Anna Warmiak
Kl. 1a – Monika Grochowska
Kl. 1b – Maria Staroń
Kl. 1p – Judyta Wujakowska
Kl. 2a – Katarzyna Katana-Paziewska
Kl. 2b – Katarzyna Szlęk
Kl. 2c – Magdalena Siekierzyńska
Kl. 2p – Anna Fidzińska
Kl. 3a – Sylwia Krawczak
Kl. 3b – Joanna Tyszkiewicz
Kl. 3p – Katarzyna Soszyńska
Kl. 4 – Monika Uszyńska
Regulamin świetlicy do pobrania:
{Dobrowolne wpłaty na zakup niezbędnych materiałów i pomocy do zajęć dla dzieci w świetlicy prosimy wpłacać na konto szkoły o numerze:
Witamy w świetlicy
Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, a wraz z nim czas wytężonej pracy i super zabawy w naszej świetlicy szkolnej. Z radością spotkaliśmy się ze wszystkimi kolegami i koleżankami, poznaliśmy też nowych uczniów – pierwszoklasistów. Wspominaliśmy wakacje, a wiele wrześniowych zajęć dotyczyło zasad jakich należy przestrzegać. Dzieci zapoznały się z regulaminem świetlicy, oglądały filmy edukacyjne na temat bezpieczeństwa zarówno w szkole, jak i w drodze do niej, wzięły też udział w praktycznych ćwiczeniach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Pierwszoklasiści poznawali się wzajemnie, wspólnie brali udział w rożnego rodzaju zabawach integrujących grupę rówieśniczą, a najbardziej polubili zabawy ruchowe z Akademią Lamy i Krokieta oraz rozwiazywanie zagadek tekstowych. Dużą radość sprawiały naszym podopiecznym zabawy na świeżym powietrzu, na placu zabaw, zajęcia sportowe na boisku szkolnym, piłka nożna, twórcze malowanie kredą po płytach, zabawy z frisbee, ale równie ciekawe były prace ręczne w postaci nauki szydełkowania, gry planszowe i zawsze fascynujące zabawy konstrukcyjne z klockami. W czasie pobytu w świetlicy dzieci miały też możliwość rozwijania swojej wyobraźni, stworzyły więc wiele ciekawych prac plastycznych: Liście malowane plasteliną, Ślimaki z papierowych talerzyków, kreatywne kropki z okazji Dnia Kropki, grzybki z origami, Liski i jeżyki wycinane z papieru. Nasze świetliczaki są naprawdę zdolne :)
Wakacje czas zacząć…
I tak właśnie dotarliśmy do końca roku szkolnego. Ostatnie miesiące, czyli maj i czerwiec upłynęły nam na wesołych zabawach w świetlicy oraz ciekawych zajęciach, takich jak letnie prace plastyczne, własnoręcznie wykonane ramki na Dzień Matki, Dzień Dziecka na wesoło, malowanie buziek, zabawy z kolorową chustą animacyjną, zabawy przy muzyce, a przede wszystkim ulubione zabawy na słońcu. Zaś ostatni tydzień zajęć dotyczył bezpieczeństwa w czasie wakacji. Uczniom zostały przypomniane właściwe zasady zachowania podczas letniego wypoczynku oraz numery alarmowe. A teraz życzymy udanych wakacji!
Wiosną w świetlicy
W kwietniu w naszej świetlicy odbyły się rożne, ciekawe zajęcia tematyczne, takie jak na przykład Dzień Kostki Rubika, kiedy to dzieci mogły rozwijać logiczne myślenie i trenować kodowanie. Przygotowaliśmy także piękny grupowy plakat na Dzień Tęczy, a dzieci przekonały się jak łatwo wyczarować tęczę na talerzu. Obchodziliśmy także Dzień Ziemi, który był świetną okazją do rozmów na temat naszej planety, ekologii i ochrony środowiska. Również zabawy stolikowe, zabawy z klockami czy koralikami, a przede wszystkim zabawy na świeżym powietrzu dostarczyły dzieciom wiele radości.
Kiermasz Wielkanocny w świetlicy
W marcu, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, w naszej świetlicy został zorganizowany kiermasz ozdób i dekoracji świątecznych który wzbudził duże zainteresowanie uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Było świątecznie i wiosennie. Na kiermaszu można było podziwiać oraz zakupić własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne, stroiki i koszyczki, rzeżuchę i owies, wiosenne kwiaty, pisanki, kurczaki oraz świąteczne kartki z życzeniami. Oczywiście dużym zainteresowaniem, jak zawsze, cieszyły się domowe ciasta, babeczki, rogaliki i inne słodkości. Dochód z kiermaszu przeznaczony został na potrzeby Stowarzyszenia „Bardziej kochani”.
Pierwsze wiosenne promyki słońca sprawiły, że w marcu nasze świetliczaki były bardzo aktywne. Chętnie angażowały się nie tylko w zabawę, lecz również w różne prace plastyczne, łamigłówki oraz inne proponowane przez nauczycieli działania twórcze. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Luty w świetlicy
W lutym w naszej świetlicy radośnie wkroczyliśmy w czas karnawału - dzieci poznały historię i zwyczaje karnawałowe, wykonały także piękne maski i inne dekoracje karnawałowe, a w trakcie zabawy karnawałowej świetnie się bawiły, biorąc udział w różnych konkursach.
Najmłodsi obchodzili również Dzień Kota, opowiadając o swoich pupilach oraz wykonując pracę plastyczną ciekawą techniką z wykorzystaniem suchych pasteli. W czasie zajęć nie zabrakło również bajek i wierszyków, w których pojawiali się koci bohaterowie. Także wesoły Dzień Zebry w naszej świetlicy był okazją do bliższego poznania tych wspaniałych zwierząt.
Dzieci ćwiczyły także swoją sprawność manualną wycinając, wyklejając, zaginając, ozdabiając, a w efekcie powstały piękne prace plastyczne Żółwie, Krokusy 3d czy Podwodny świat. Nie zabrakło także oczywiście gier planszowych, zabaw konstrukcyjnych, zajęć rozwijających zainteresowania dzieci czy zabaw przy muzyce, które cieszą się wśród naszych świetliczaków niesłabnącym powodzeniem.
Zapraszamy do fotogalerii
Grudniowy czas spędzony w świetlicy wprowadził nas w świąteczny nastrój. Odliczając dni do magicznego czasu jakim są święta Bożego Narodzenia rozmawialiśmy z dziećmi na temat tradycji, zwyczajów i symboli świątecznych. W czasie zajęć rozbrzmiewały melodie kolęd i pastorałek. Świątecznym zajęciom towarzyszyło tworzenie prac plastycznych wykonywanych różnymi technikami i materiałami. Na dekoracjach pojawiły się więc Mikołaje, choinki, aniołki, skarpety, dzwonki, gwiazdy i inne ozdoby świąteczne. Wykonane przez dzieci łańcuchy papierowe zawisły na świetlicowej choince. Mieliśmy także mikołajkową fotobudkę, zaś z okazji Mikołajek spotkanie z aktorami teatru Lalka prezentującymi przedstawienie „Leszczynowe dary”. Dzieci wzięły też udział w warsztatach tworzenia włóczkowych sznurków, a także w ciekawych zabawach konstrukcyjnych, stolikowych i zręcznościowych. A kiedy wreszcie spadł długo wyczekiwany śnieg, korzystaliśmy z możliwości białego szaleństwa. Lepienie bałwana, rzucanie śnieżkami do celu, zabawy w białym puchu to coś, co dzieci lubią najbardziej.
Listopadowy czas, kiedy to dni stały się coraz krótsze, w grupach świetlicowych pełen był okazji do wspólnych kreatywnych działań oraz ciekawych wydarzeń. Dzieci miały okazję rozwijać swoje zdolności, talenty i zainteresowania, wykonując ciekawe prace plastyczne. Na przykład wykorzystując jesienne liście stworzyły piękne górskie krajobrazy. Wśród zajęć świetlicowych znalazły się także tematyczne aktywności związane z ciekawymi dniami. I tak w Dzień Jeża, aby uczcić to sympatyczne zwierzątko, stworzyliśmy swoje jeżyki. W Dzień Pluszowego Misia dzieci poznały ideę święta, historię pluszowego misia oraz próbowały rozpoznać te najbardziej znane. W Dzień Kredki wykorzystaliśmy nasze szkolne zbiory kredek do zabaw matematycznych i wesołych działań twórczych. Zaś pod koniec listopada w naszej świetlicy urządziliśmy Andrzejki na wesoło, czyli wesołe zabawy inspirowane tradycyjnymi wróżbami, które traktowane oczywiście z przymrużeniem oka, przyniosły dzieciom wiele radości.
Październik w świetlicy
Złota polska jesień! W tym klimacie przeżywaliśmy październik w świetlicy szkolnej. Piękne kolorowe drzewa utuliły smutek wywołany odejściem lata. W słoneczne dni spędzaliśmy dużo czasu na świeżym powietrzu. Inspirując się jesienią, stworzyliśmy wiele pięknych prac plastycznych, na przykład wiewiórki czy słoiki z jesiennymi przetworami. Wykorzystując dary jesieni stworzyliśmy ścieżkę sensoryczną, która ma duże znaczenie dla rozwoju dziecka – usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe, poprawia równowagę i koordynację ruchową. Spacer po wyznaczonej trasie sprawił dzieciom dużo radości i satysfakcji. Mieliśmy również w świetlicy rozgrywki szachowe i warcabowe, zabawy konstrukcyjne, zabawy taneczne przy muzyce, warsztaty tworzenia biżuterii z koralików oraz pomponów z włóczki. Tworzyliśmy także makiety przestrzenne – projekt wymarzonej szkoły. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Regulamin konkursu do pobrania:
A oto nasz wkład w akcję PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA
Świetliczaki, zapraszamy do kolejnej akcji Strażników Lasu PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA
Akcja ta ma celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Zachęcamy wszystkie dzieci do włączenia się do akcji i PRZYTULENIA DRZEWA! Na czym to polega? To nic trudnego: wystarczy wyjść na dwór i przytulić się do drzewa, otoczyć je swoją miłością! Zrobić przy tym zdjęcie, z oznaczeniem #straznicylasow i wysłać do organizatorów. Dzięki temu drzewa będą czuły się bezpieczne, a my sprawimy, że takimi małymi krokami jesteśmy w stanie pokazać całej Polsce, że sprzeciwiamy się celowym podpaleniom lasów!
Szczegóły akcji znajdziecie tutaj, my zrobimy to wspólnie w świetlicy
https://straznicylasow.pl/tak-dzialamy/tydzien-dobrych-uczynkow-dla-lasow/
Uwaga Świetliczaki, jest akcja!!!
Zapraszamy Was do udziału w ciekawej akcji Laurka dla Strażników Lasów, czyli dla wszystkich Strażaków i Leśników, którzy ochraniają nasze lasy przed pożarami.
Czy wiecie że w 2019 roku w naszym kraju było 96350 pożarów lasów?
Dlaczego o większości z nich nie słyszeliście? ponieważ to właśnie nasi Strażnicy Lasów czuwają by się one nie rozprzestrzeniały.
W dniu 4 maja przypada święto Strażaka, a 5 maja święto Leśnika. Wraz z organizatorami akcji chcemy im bardzo gorąco i wyjątkowo podziękować za ich pracę współtworząc wirtualną GIGA interaktywną laurkę składającą się z tysięcy laurek namalowanych przez dzieci z całej Polski. A więc czekamy na Wasze prace do 29 kwietnia. Laurkę wyślijcie samodzielnie lub przynieście do świetlicy.
Po więcej szczegółów zapraszamy tutaj:
https://straznicylasow.pl/tak-dzialamy/laurka-dla-straznikow-lasow/
ZABAWA SZTUKĄ
W roku szkolnym 2021/2022 w naszej świetlicy będziemy realizować dwa ogólnopolskie projekty edukacyjne. Pierwszy z nich „ZABAWA SZTUKĄ”, związany jest ze oczywiście ze światem sztuki. Dzieci będą miedzy innymi miały możliwość rozwijać swoją aktywność twórczą w procesie zabawy; poznają różnorodne techniki plastyczne; będą miały okazję poznać świat sztuki o charakterze lokalnym, europejskim i światowym; poznają wybrane dzieła sztuki i ich twórców.
Drugi projekt „EUROPA I JA” podejmuje tematykę europejską, ma na celu przybliżyć dzieciom wiedzę na temat krajów znajdujących się w Europie. Poprzez udział w projekcie dzieci na przykład zdobędą nowe doświadczenia, rozwiną zainteresowania dotyczące Europy, odkryją swoje talenty, rozwiną swoją kreatywność.
W tym roku uczestniczymy też w Ogólnopolskiej akcji „Zdrowo i Sportowo”, która ma na celu promowanie przede wszystkim aktywności fizycznej wśród dzieci najmłodszych.
Cele akcji Zdrowo i Sportowo:
Aktywne dzieci to zdrowsi dorośli.
Aktywność fizyczna zmniejsza otyłość, zapobiega wielu chorobom i poprawia odporność organizmu.
Zdrowe nawyki trwają przez całe życie.
Aktywizacja ruchowa dzieci to zwiększenie ich pewności siebie, poprawa pamięci i koncentracji.
Zajęcia sportowe uczą zasad fair play oraz współpracy w grupie.
KONKURS EKOLOGICZNO-FOTOGRAFICZNY „Najciekawszy EKO-STRÓJ”
Już niedługo, 22 kwietnia, obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Ziemi, promujący postawy ekologiczne w naszym życiu. Dlatego nasza świetlica organizuje ogólnopolski konkurs ekologiczno-fotograficzny na Najciekawszy Eko-strój, wykonany z wykorzystaniem surowców wtórnych, odpadów przeznaczonych do recyklingu oraz innych naturalnych, ekologicznych materiałów, a następnie uwieczniony na zdjęciu. Fotografia powinna przedstawiać wykonany przez dziecko strój, zaprezentowany na modelu, manekinie, wieszaku lub też na dziecku (bez widocznej twarzy dziecka). Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-III. Konkurs trwa od 29 marca do 30 kwietnia
Regulamin konkursu do pobrania:
ZGŁOSZENIE DO UDZIAŁU W KONKURSIE do pobrania:
Uczestniczymy w MIĘDZYNARODOWYM PROJEKCIE EDUKACYJNYM „KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE”
Główne cele projektu:
Wspieranie harmonijnego rozwoju dzieci poprzez twórcze działania plastyczne.
Inicjowanie i popularyzowanie kreatywnych zabaw i dziecięcej twórczości plastycznej.
Cele szczegółowe:
Prowadzenie prawdziwie twórczych działań plastycznych wspierających rozwój dziecka, a szczególnie małej motoryki, koordynacji wzrokowo-ruchowej, integracji sensorycznej, spostrzegania, pamięci, wyobraźni, uwagi. Zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki i aktywności dziecka w zakresie eksperymentowania z różnymi materiałami, narzędziami i technikami plastycznymi, nabywania doświadczeń i polisensorycznego pozawania stymulującego rozwój. Wyzwalanie ekspresji twórczej i naturalnej kreatywności. Tworzenie prac plastycznych inspirowanych przyrodą za pomocą różnych technik rysunkowych, malarskich, graficznych, papierowych i mieszanych.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny – Akademia Świetlicowa: „Świetliczaki na tropie…skrzydeł natury”
Nasza świetlica bierze udział w programie: Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Akademia Świetlicowa „Świetliczaki na tropie……skrzydeł natury”. Organizatorami projektu „Akademia Świetlicowa. Świetliczaki na tropie skrzydeł natury…” jest Wydawnictwo SUKURS z siedzibą w Warszawie, ul. Gen. Józefa Zajączka 9A, lok. C1, reprezentowane przez redakcję dwumiesięcznika Świetlica w Szkole”.
Cele projektu:
-
wychowanie aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą ucznia;
-
uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody;
-
działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju;
-
rozwijanie zdolności manualnych ucznia;
-
nawiązanie współpracy między placówkami w całej Polsce.