W tym roku szkolnym w naszej świetlicy prowadzimy także innowację pedagogiczną „Zabawy eksperymentalne w świetlicy”, której zadaniem jest rozbudzanie i rozwijanie pasji badawczej dzieci. Wraz z uczniami klas pierwszych i drugich rozpoczęliśmy od łatwego i bardzo ciekawego doświadczenia z cieczą nienewtonowską. Połączyliśmy wodę z mąką ziemniaczaną i przeszliśmy do badania właściwości cieczy.

Sprawdzaliśmy jak zachowuje się kiedy dostarczamy jej energii i jak rozpływa nam się w rękach kiedy obchodzimy się z nią delikatnie. Wspaniała zabawa sensoryczna dla dzieci, i nie tylko. W kolejnych tygodniach wykonaliśmy inne eksperymenty: malowaliśmy na mleku tworząc ruchome obrazy; zrobiliśmy tęczę na talerzu z cukierków; przekonaliśmy się jak ładunek elektryczny przyciąga ziarenka pieprzu oddzielając je od soli; liczyliśmy ile kredek zmieści się w woreczku. I w końcu efektowny eksperyment z gasnącą świeczką i zasysającą się wodą, który bardzo się dzieciom podobał. Wszystkie te zabawy pozwoliły wprowadzić dzieci i zainteresować je światem fizyki i jej zasad, a sprawiły nam wszystkim dużo frajdy.